En ole kaupalliseksi muuntuneen Halloweenin suurimpia ystäviä. Silti rakastan kurpitsoita, ja lasten kanssa on kiva askarrella pieniä Halloween-juttuja. Tanskan Tivoli on marraskuun alkuun asti verhoutunut Halloween-teemaan.
Matkasimme siis Legolandissa käynnin jälkeen ja hyvin nukkuneina aamupäivän junalla Kööpenhaminaan. Olin jo täysin unohtanut miten antoisaa voi junamatka olla: ei stressiä liikenteestä, säästä tai muustakaan ajamiseen liittyvästä.
Sitä paitsi maisemat olivat varsin mukavat. Rannikkoa lähestyessä aurinkokin näyttäytyi, ja meri kimalteli suloisen sinisenä. Olisi toivonut, että tunnelin sijasta Beltin salmen voisi ylittää junallakin sillalla, sillä näkymät olisivat varmasti huikeat.
Kööpenhaminassa tämä ilta oli omistettu Tivolille. Vaikka sää oli harmaa, ja välillä satoi rankastikin, saattoi sen näissä tunnelmissa unohtaa.
Vaikka puisto oli täynnään Halloweenia ei se haitannut minua lainkaan. Tämä kaikki otti täysillä valtaansa. Kööpenhamina.
Paikka tuntui lumoavalta satupuistolta, jossa ihmiset kuljeskelivat hyväntuulisina. Sateesta ja kaikesta märästä huolimatta.
Istuivat ravintoloissa syömässä, juomassa, ja vain viettämässä aikaansa. Nauroivat vuoristoradassa. Ehkä tämä todellakin on maailman onnellisin kansa.
Ilmassa leijailevat tuoksut sekoittuivat toisiinsa, ja me pähkäilimme otammeko hattaraa, vohvelia, jäätelöä, glögiä tai hodaria.
Kaiken hulinan ja vilinän jälkeen maistui taas pian uni. Eikä sitä tälläkään kertaa tarvinnut kauan kutsua.
Mutta Tivoliin haluan ehdottomasti uudelleen. En edes uskalla ajatella miltä siellä näyttäkään jouluna…
Iloista Halloweenin iltaa!
Milla ❤
Shortly in English: Tivoli Park in Copenhagen was full of beautiful lightning, and Halloween.
Hienoja kuvia! Meillä on tullut jo perinteeksi pitää halloween-naamiaiset. Niin kauan kuin nuo tenavat vielä haluavat pukeutua asuihin. 🎃
TykkääLiked by 1 henkilö
Kuulostaa todella kivalta perinteeltä! Meillä pojat tykkäävät pukeutua vielä, ja onneksi koulussa saakin pukeutua jos haluaa. Mutta eiköhän tässä nyt saa alkaa ajatella jo hieman joulua…;)
❤
TykkääTykkää
Voi kuinka hienot kuvat! Varmasti on ollut hieno tunnelma, ainakin kuvista se välittyy.
Melkein lähdin varaamaan meille matkaa Tanskaan.
TykkääLiked by 1 henkilö
Kiitos! Köpis oli kyllä kiva, ja Tivoli varsinainen kokemus. Suosittelen 🙂
TykkääTykkää
Oi, tästäpä tuli ihanat muistot! Mekin käytiin vuosi sitten tivolissa. Siellä oli hämmästyttävän hyvä italialainen ravintola. Ja totta kai vohveleitakin piti maistaa. Ja parasta oli tietysti se tunnelma – kun kaikki ihmiset olivat niin huolettomia ja onnellisia. <3.
TykkääLiked by 1 henkilö
Kyllä vain tanskalaiset sen osaavat – olla huolettomia ja onnellisia ainakin ulospäin. Tivoli oli kyllä ihana, ja kyllä vain on ihan pakko päästä joskus jouluna tänne!
❤
TykkääLiked by 1 henkilö